Türkler daha fazla okuyor…

Bugün yaşadığım bir olayı anlatayım.

Konak saat kulesi önündeki banklardan birine oturdum. Otururken bir adam vardı ve gazete okuyordu.  Tabi bende onu selamlamayı ihmal etmedim. :) neyse yaşlı amca gazete okumasını bitirdikten sonra gazeteyi bana uzattı. Okumak istermisin dedi bende evet dedim ve adam kalktı gitti… Bebde başladım okumaya. Ardından yanıma başka birisi geldi. O da sağolsun beni selamladı. Ve çevreyi izlemeye başladı. Gazeteyle işim bittikten sonra yanıma oturan orta yaşlı adama uzattım  ”abi okurmusun?” olur diyerek aldı ve o da okumaya başladı bende çevreyi izlemeye devam. İzmir bugün hafif rüzgarlı, kara bulutlu idi… Artık vakit gelmişti kalkmam gerekliydi. İyi günler diyerek adamı selamladım. Gazeteyi vermeye çalıştı “yok abi sizin olsun, başka biri gelirse ona verirsiniz” dedim :) Sanki gazeteyi satın almışım gibi sizin olsun dedim adama :D Neyse o gazeteyi okumaya devam etti.

Yani bu zincir böyle sürüp gitse ne olur ki :)

Japonya idi diye hatırlıyorum. En çok okuyan ülke ( Kitap, Gazete, Mecmua… ) Ama emin olun türkler daha fazla okuyor. Japonya da bir insan 10 gazete alıyorsa ve bu gazetelerin hepsini ya okuyor ya da okumuyor… Burası bilinmez… Ama türkiyede işler biraz değişik. 1 insan gazete alıyor bu gazeteden 10 kişi sahipleniyor.  Gönül ister ki herkes gazete alsın okusun, ama işte hayat şartları..

Gerçi çoğu zamanda mutfak örtüsü niyetine kullanılan gazeteler var :) sağolsun annelerimiz bu iyiliği bize yapıyor. Hani günü geçen gazeteleri değerlendirme açısından… :) Bu tarz gazetelerin tadına doyum olmuyor… Hele birde ilgii alanınıa yönelik bir sayfa koyulmuş ise ohooooooooo…… Tabak çanak ne varsa sağa sola çek :D sırf o kısmı okumak için… Ama inanın bana daha tatlı oluyor o :) hem yemek yiyip hem de gazete okumak :)

Bugün bana okuduğu gazeteyi uzatan yaşlı ton ton amcaya sevgilerle…

Belki de odur :) nette bulduğum resme ne kadar çok benziyor yahu

Bir cevap yazın