Tablet – Akıllı Telefon – Laptop – Android İşlemcili elektronik modeller şarj uzatma yöntemleri

Tablet – Akıllı Telefon – Laptop – Android İşlemcili elektronik modeller şarj uzatma yöntemleri

Tablet – Akıllı Telefon – Laptop – Android İşlemcili elektronik modeller şarj  uzatma yöntemleri

Günümüz teknolojisi bize her türlü kolaylığı sağlamakta fakat günden güne kullanılan ürünlerin daha fazla uygulama sunması ise şarjımızın daha çabuk bitmesine sebep olmakta… Bu yüzden her seferinde “şarjım bitiyor” kelimelerini sıklıkla kullanmaktayız. Aşağıdaki basamaklar telefon yada bilgisayarlarınızın daha uzun süreli batarya kullanımına olanak sağlamaktadır. Denemesi bedava…

1.  Bataryanız %40 lara düştüğü anda şarj ediniz… Tamamen bitip öyle şarj etmeniz Lithiumion pillere zarar vermekte. Bu da bataryanızdan önceden 12 saat fayda sağlarken zamanla 10 saate kadar düşmesindendir. Batarya Mah dereceniz ne kadar yüksek olursa o kadar uzun şarjınız olacağını da hatırlatmak isteriz…

 

2. Titreşimi kapatmanız size daha uzun vadede şarj imkanı sağlayacaktır. Bu sistem pilinizi belkide en fazla kullanan sistemdir. Telefonunuzun şarjını tamamen bitirip şarj etmeniz gerekirse Sürekli titreşimi açmanız şarjını çabucak bitirmenizi sağlamaktadır. Ama bunu Lithiumİon piller için tavsiye etmiyoruz. (Bkz.1.madde)

 

3. Cep telefonunuz ya da androidli bilgisayarınızda açıp daha sonra kapattığınızı sandığınız uygulamalar sizin daha fazla işlemci kullanmanızı sağlayacaktır. Bu da daha çabuk şarj tüketimi anlamına gelmektedir. Eğerkiandroid işletim sistemli bir cihaz kullanıyorsanız açık olan uygulamaları görmenizi yarayan tuşa basıp kullanmadığınız uygulamayı tamamen kapatmanız daha sağlıklı olacaktır.

4. Çoğu akıllı telefon kullanıcısının internet paketi bulunmakla beraber bu paketteki limiti aşmak istemez. Bunun sebebi extradownload bedellerinin fazla olması. Bu yüzden wi-fi ile işlem yapabiliyorsak wi-fi mizi açık tutarız. Özellikle uygulama güncellemeleri ve yüksek boyutlu dosyaları indiriyorsak wi-fi den download yaparız. Wi-fi yi kullanılmadığı zamanlarda kapalı tutmak faydanıza olacaktır.

 

5. Yer bulma özelliği olarak bildiğimiz GPS de başka bir şarj götüren etmenlerden. Bu yüzden eğer yer bulucu servisini kullanmıyorsanız bunu kapalı tutmanızı öneririz. Eğer araçta navigasyon olarak kullanıyorsanız araç çakmak şarj kiti ile şarja takınız ki telefonunuz hemen kapanıp size yol göstermemezlik yapmasın.

 

6. Ekranın fazla parlak olması gözleri yorabileceği gibi şarjınızı su gibi çeken faktörlerden biridir. Bu yüzden Gün ışığında rahatlıkla görebileceğiniz ekran parlaklığını ayarlamak sizin için daha iyi olacaktır. Kullanmakta olduğum Sony Ericsson XperiaArc S in ekran parlaklığını çok fazla yapmam bir yarar sağlamamaktı. BU yüzden ekran parlaklığını %50 lere çekip daha uzun süre kullanmaktayım.

 

7. Tuş kilidi herkesin kendisine göre optimize edeceği bir durum. Akıllı telefon kullanıcılarının kendilerine göre bir stili var. Bunların başında desen ile kilidi açma gelmekte. 2. Sırada ise Telefon kilit kodunu rakamlarla girerek açmak. Bekleme ekranında ekran parlaklığının az olması nedeniyle şarjı daha uzun süre götüren nedenlerden biride bu olmakta…

8. Telefonunuzun şarjının azaldığını hissettiniz ve yaklaşık 1 saat sonra bir telefon görüşmesi yapacağınızdan eminsiniz. Bu durumda şarjınız 1 saat kadar ya gider ya gitmez korkusu ile telefona bakmaya korkuyorsanız bu tam size göre şarj uzatma yöntemidir diyebilirim. Şarjınız azalınca ne yapacaksınız? Telefon işletim sistemleri kullanıcın gelecek isteklerini bilmedikleri için herşeye hazır pozisyonda bekleyen bir uşak gibidirler. Bu sizin kilidi açmanızla aktif hale geçen mekanizmadır. Ve herşeyi düşünmek zorunda olduğundan çok fazla şarj götürmektedir. Yalnız uçuş modu özelliğini açarsanız bu sefer bazı aşırı şarj götüren etmenleri ortadan kaldırarak şarjınızı büyük ölçüde uzun gitmesini sağlayacaktır. Bunu örneklendirecek olursak uşak (örneğindeki gibi) uşağınıza kapıya bakma, telefona bakma, çiçekleri sulama, çöpleri atma, sadece diğer işlere bak demek gibi olacaktır. Uçuş Modu – Flight Mod, sizin internet bağlantınızı, telefon şebeke aramasını – almasını, Bluetooth unuzu, radyonuzu, Wi-fi nizi otomatikman kapatacaktır. Bu da sizin birçok şeyden feragat edip şarjınızı kullanmak istediğiniz süreye kadar uzatacaktır.

9. Yaz sıcakları akıllı telefonların belkide şarjımızı yiyen etmenlerden biridir. Akıllı telefonları güneş altında bırakmamak size daha uzun şarj ömrü sağlayacaktır. Zaten ısınmakta olup soğumaya çalışan sistemi siz güneş altında bırakırsanız size daha çabuk tükenen bir batarya olarak geri dönecektir.

 

10. Facebook twitter gibi uygulamaların bildirimleri zaman zaman işlem pencerenize düşmektedir. Bunları kapatmakda size şarj konusunda fayda sağlayabilir. Bunu kapatmak için android işlemcili telefonlarınızda ekranın en üstünden tutarak aşağı doğru çekiniz ve bildirimleri sağa sola doğru sürükleyerek kapatın…

Tüm Hakları iseyariyormu.net websayfasına aittir. İzin almaksızın kopyalanması, diğer ortamlarda paylaşılması yasaktır.

 

Bir cevap yazın