SANAL HAYATLAR – Disconnect 2012

SANAL HAYATLAR- Disconnect 2012

Sanal Hayatlar – Disconnect Filmi

2012 yılında gösterime girmiş olan bu filmi geçtiğimiz günlerde izleme fırsatı buldum. Filmi sosyal medya ile ilgilenen herkesin izlemesi gerektiğini düşünüyorum. İzlerseniz çok şey kazanacağınızı garanti edebilirsiniz.

Filmi basitçe özetleyip ardından yorum yapıp sizinde yorumunuzu yapmanızı isteyeceğim. Film çok boyutlu olarak ele alınıyor. Tıpkı Brad Pitt’in 4 ayrı kıtada çekilip ödül alan filmi Babel gibi. Fakat bunda çoğu olay kesişmiyor. Babel filminde sahneler farklı yerlerde kesişse de en sonunda anlayabiliyordunuz fakat bu filmde biraz daha farklı bir durum söz konusu. Her bir sahneyi heyecanla bekliyorsunuz.

 

Başlangıçta okul öğrencilerinin eğlenceli ortamında başlıyor. 2 kafadar öğrenci enerji içeceklerinin içine kendi sidiklerini doldurup bunları spor salonunun buzdolabına yerleştiriyor ve spordan çıkan kişilerin tüketmesini izliyorlar. Ardından önlerinden geçen çocuk olan Ben BOYD’a sataşırlar. Ardından onun kim olduğunu öğrenirler ve sahte bir kız facebook hesabı açarak Ben BOYD isimli genci kandırmaya başlarlar. Ben’in facebook hesabında müzikle ilgilendiğini öğrenirler ve ona mesaj atarlar. “Müzik Tarzını beğendim, müziklerin çok güzel” tarzında mesajları gören Ben, bu kızın kendisiyle ilgilendiğini düşünür ve mesajlaşmaya başlarlar. Ardından bu 2 kafadar çocuğu kandırdıklarını düşünerek ona resimli mesaj gönderirler. Resimli mesajı internetten buldukları, baş kısmının görünmediği sadece iç çamaşırlarının ve bacaklarının üzerinde yer alan erotik yazı halinde gönderen bu 2 genç arkadaş, onu kandırmayı başarırlar ve onunda bu mesaja cevap vermelerini sağlarlar. Uzunca bir sohbetten sonra güveni kazanan sözde kız arkadaşa kendi çıplak vücuduna yazı yazarak gönderen Ben Boyd kardeşimiz, bunu kıza gönderir. 2 kafadar çocuk bu resmi tüm okula dağıtarak, onu rezil ederler. Zamanla kendisinden nefret edecek dereceye gelen çocuk intihara yeltenir, ablasının şans eseri odaya girmesiyle onu intihardan kurtarmaya çalışır. Beyni büyük derecede zarar gören bu ufaklık komaya girer. Ailesi bu duruma çok üzülmüştür. Avukat olan babası durumu araştırır. Onun facebook hesabından Jessica fake isimli kızla konuştuğunu düşünmektedir. Karşısındakinin o iki kafadardan birisi olduğu aklına bile gelmemektedir. Daima yazışırlar. Taa ki hesabı dondurmak isteyene kadar. Bu sırada bu 2 kafadarın birisi Jason Dixon’ın babası Bilişim Suçlarından emekli olup kendi işini yapmaktadır. O durumu farkeder ve çocuklardan gerekli bilgiyi öğrenir. Ve durumu yok etmeye çalışır. Bilişim suçları bölümünde çalıştığından bilgisayar – internet – bilişim suçları ve yok etme adına çok şey bilmektedir. İpad üzerinden yapılan görüşmeler dahil tüm bilgileri silmeye çalışır. Jason’un Babasu Mike Dixon, aynı zamanda başka bir sanal suç üzerine iş yapmaktadır.

 

Filmin bir diğer bölümünde Mike, evli çift olan Cindy ve Derek’in soruşturmasını özel olarak yürütmektedir. Cindy ve Derek, evlidir daha önceden 1 çocukları vardır ve bu çocuğu kaybettikten sonra hayattaki tüm enerjilerini kaybetmişlerdir. Bu kayıptan sonra kendisini internete veren Cindy, internette yakınlarını kaybeden kişilerle bol bol sohbet edip acılarını paylaşmayı amaçlamaktadırlar. İş  amacıyla başka bir yere giden Derek, bu sırada online bir oyun gibi birşeye ödeme yapmak ister. 50 dolar ödemeyi kredi kartından ödemeye çalışır ama limiti dolmuştur. Bunun için eşini arayıp bir yere ödeme yapıp yapmadığını öğrenir. Karısı hiçbiryere ödeme yapmadığını söyler. Durumu araştırırlar ve hesap havale edilmiştir. Yaklaşık 7000 dolar bakiyesi olan çiftin bir anda hiçbirşeyi kalmaz. Dava açarlar, soruştururlar. Yapan kişiyi bulurlar ama kanıt olmadığı için müdahale edemezler. Aynı zamanda danışmanlık yapan Mike DİXON abimiz, onlara yol gösterir. Yardımcı olur. Bu esnada hesaptan çekilen paranın nasıl çekilmiş olduğunu söyler. Cindy denen bacımız, meğersem bu internetten tanıştığı kişinin göndermiş olduğu linke tıklamıştır. Ve kendi bilgisayarına trojan denen virüsün yerleşmesine sebebiyet vermiştir. Allah varki kocası bu duruma o kadar sinirlenmemiştir. Evlerine haciz gelmiştir, tüm eşyaları gitmiştir. Artık iş kendilerine düşmüştür. Gidip o adamı bulacaklar ve ondan paralarını geri alacaklar. Arabaya atlayıp giderler ve adamın elbise temizliği yapan bir firmada çalıştığını öğrenirler. O işe gidince evine gizlice girerek faturaları falan çalarlar. Daha sonra ondan parasını istemeyi düşünürler ve akşamleyin evine girip parasını istemeyi planlarlar. Yanında bulunan silaha güvenen DEREK, bir anda ne olduğunu anlamaz ve izledikleri adam arabanın kapısına dayanıp elinde silahla dışarı çıkmalarını emreder. Bundan öncesinde Mike DİXON abimiz arayıp “bak kardeşim, aradığımız adam o değil, o da mağdur, onun bilgisayarını kullanarak sizi kandırmışlar, o da mağdur durumda” demiştir. Bundan sonra karısı devreye girer ve o adamla ilk defa yüzyüze de tanışmış olurlar. Durum sabitlenir. Bu episode da bitmiş olur.

 

Bir sonraki hatta bir önceki de diyebiliriz, sırası pek önemli değil. Ufak yaşta olan çocukların pis işlerde çalıştırarak para kazandıran HARVEY, para kazandırdığı takdirde çalışanlarına ödeme de yapmaktadır. Bu yönden karşılıklı alışveriş içerisinde olduğu için çalışanı da çok fazladır. Aynı şekilde bunlardan birisi olan KYLE, ( daha önceden oynadığı filmler arasında Chloe, Jumper, Sokağın sonundaki ev filmlerinde rol almıştır.) eve geldiğinde odasına geçer, ve sadece iç çamaşırı ile kalır. Ev içerisinde çoğu kişi onun gibidir. Kızlar erkekler… Yaklaşık 20 kişi civarı. Neyse gene bilgisayar başında çıplak halde çalışmaya başlayacak olan KYLE, sohbet kısmına gelen birisi ile muhabbet eder. Muhabbeti esnasında karşı taraftaki kız daima sorular sorar. Ve sonrasında karşılıklı olarak konuşurlar. Bu kız, 26 yaş civarında bir televizyon kanalı muhabiridir. Karşılıklı konuşurlar ve Kyle, tv muhabiri için NINA için para öderse eğer mastürbasyon veya yanındaki cihazlarla vücudunu sergileyebileceğini söyler. Nina kabul etmez. Ve onun neden böyle işlerde çalıştığını merak eder. Bunu daima sorgular. İleride ne yapacaksın, neden okula gitmedin, hala gidebilirsin diyerek onu yönlendirmeye çalışır. Neyseki KYLE dik kafalıdır. Bir gün sözleşirler ve yüzyüze görüşme şansı bulurlar. Bu esnada amaçları sadece sohbet etmektir. Bu sayede NINA ona güven aşılarsa ileriki bir zamanda Onunla ROPORTAJ yapabileceğini düşünür. Yüzyüze görüştüklerinde NINA ona bu fikrinden bahseder, yüzünün görünmeyeceğini, sesinin değişeceğini, gerçek kimliğinin gizli kalacağına dair sözler verir. Kabul edecek olursa bu haber NINA tv muhabirleri arasında ilk sıraya taşıyacaktır. KYLE her ne kadar ilk başta bu teklifi kabul etmese de, daha sonradan teklifi kabul ettiğini bildirir. Ve röportaj esnasında daha önceki kurallara bağlı kalarak, herşeyi anlatır. Neden bu işi yaptığını, nasıl yaptığını, ne kadar süre yapacağını…

 

Bu haber sayesinde BBC’nin dikkatini çeken NINA, BBC den teklif alır. Dünyanın en popüler muhabirleri arasında olmak onun için bir gurur kaynağıdır. Kutlama yaparlar. Fakat bu sevinç fazla sürmeyecektir. Aynı haber FBI tarafından da dikkatlice izlenince olanların suç olduğu ve bunun önlemini almak istenmektedir. FBI TV kanalına gelir, ve bu roportaj yapan çocuğun adresini ve kimlik bilgilerini ister. Her ne kadar direnerek vermeyeceklerini söyleselerde 1. bölümde anlattığım BEN BOYD’un avukat babası bu TV kanalının avukatlığını yapmaktadır. Avukat, FBI’ya karşı dürüst olmalarını ve çocuğun adresini ona vermelerini ister. Çünkü geriye yapılacak başka bir şey kalmamaktadır. Nina çaresizlik içinde adresi onlara verir ve yine KYLE’ı düşündüğünden FBI dan önce onun yanına giderek onu uyarır. Bu sırada duygusal anlamda birşeyler düşünmedikleri aşikar olan bu ikili, tartışmaya başlarlar. Çalıştıkları yere FBI baskını yapılacağını öğrenen HARVEY, onları yarım saatlik mesafede bulunan bir motele yerleştirmiştir. Bayan Muhabirin buraya da geldiğini öğrenen harvey, herkesi arabaya bindirir. Daha sonra tartışmaya başlayan nina ve kyle’ın yanına gelir. Kadını yumruklayan harvey, kyle’ı da yanına alarak motelden uzaklaşır.

Sonrasında ise işte slow motion senaryolar devam eder ve film biter.

Sonuç olarak unutmayalım. İnternet doğru kullanıldığı takdirde faydalıdır. Eğerki sanal ortamlarda birşeylerden emin değilseniz kimseye güvenmeyiniz. Bu sayede görebileceğiniz zararlar en aza inecektir. Örnek olarak ben boyd, eğerki çıplak vücudunun fotoğrafını çekip tanımadığı kişiye göndermese idi, intihara kalkışmayacaktı. Aynı şekilde Derek ve Cindy Hull ailesi, Cindy tanımadığı birisinden gelen linke tıklamasaydı bilgisayarına trojan yüklenmeyecek ve kredi kartı bilgileri çalınmayacak ve tüm paraları bilgisayar korsanlarına kaptırmayacaklardı. Ve bu kyle’ın durumu, para için bilgisayar karşısında soyunmayacak ve karşısındakinin bunun bilmesine sebep vermeyecekti.

 

Bir cevap yazın