Saklambaç (90 lı yılların oyunu)

Saklambaç (90 lı yılların oyunu)

Merhabalar, Eğerki 80li 90lı yılların çocuğu iseniz bu oyunu bilirsiniz. Bu oyunda amaç ebe olmamak ve ebeye yakalanmamaktır. Sayma ile ebe seçilir ve ardından ebe kendi alanına geçer. Bu alan bir duvar, geniş bir ağaç veya gözlerini kapatacak tarzda bir direk bile olabilir. Farzedelim ki seçilen alan duvar olsun. Ebe seçilen kişi yüzünü duvara döner ve kollarını duvara koyarak başını oraya yaslar. Bu işleme “yummak” denir. Yuman ebe artık oyunculardan kimseyi görmediğinden emin olunduktan sonra sıfırdan başlayıp yüz sayısına kadar sesli bir şekilde okur. Bu sırada tüm oyuncular saklanır.

Ebe’nin sayması 100′e gelince “Önüm arkam solum sağım sobe, saklanmayan ebe” der. Bu sırada saklanmayan olursa ebenin söylediği gibi ebe olur. Gözlerini açıp saklanan kişileri bulmaya çalışır. Tabi sadece bulması yetmiyor. Eğerki gördü ise hemen kendi alanına (yani duvara) koşup gördüğü kişinin adını söyleyerek sobe yapması lazımdır. Örneğin; “Serdar gördüm, sobe” der.Olurda gördüğü kişi serdar değil de emre ise yanlış kişiyi sobelediği için diğer oyuncular “Çanak Çömlek Patladı” diyerek ebenin tekrar yummasını sağlar. Böylelikle sobelenen kişiler oyuna tekrar dahil olur ve saklanırlar. Oyun sonuna kadar saklananlar sobelenirse son kalan kişiye ebe olan kişi isterse “Çay içtin, Süt içtin” diyerek sona kalan kişiyi sobelemek yerine ona ebelenmeden ortaya çıkması için hak tanımış olur. Bu sona kalan kişi de sobelenenlerden birisini kurtarır. Geriye kalanlar ise kendi aralarında tekrar seçişerek birisi ebe olur.

Hatta bazı ufak çocuklarında oyuna alınabilir. Bu ufak çocuklar “fındık-fıstık” olarak oyunu oynar. Fındık fıstık ise sobelense dahi ebe olmayacak anlamına gelmektedir. Oyun böyle sürer gider taaa ki oynayan kişilerden birkaçının annesi eve çağırıncaya kadar.

Bir cevap yazın