Orman Gülü – Rhododendron

Orman Gülü – Rhododendron

The pink flowers of the Rhododendron in full bloom in mid May. The blooms can be short lived depending on the weather conditions and amount of shade.
Even though some high temperatures were recorded, the blooms persisted for 3 weeks.
Flower photograph taken in Chardon, Ohio.

Herkese merhaba,
Adını Yunancadan alır. Rhodo, gül; dendron da ağaç demektir. 1000den fazla türü olan bir bitki cinsidir. En belirgin özelliği çok güzel kokması ve çok farklı renklerde türlerinin olmasıdır. Arıların bu bitkiden yaptıkları bala “deli bal” denmektedir. MÖ 1. yüzyılda yaşamış olan Amasyalı Strabon notlarında bu balın düşmanı sersemletmek amacıyla savunma için kullanıldığına değinmiştir. Düyanın en eski ansiklopedi yazrı olan Plinius da MS 1.yüzyılda yazdığı eserinde deli bala değinmiştir. Orman gülünün en güzel ve doğal örnekleri Karadeniz Bölgesinde görülebilir.
Orman gülü ile ilgili en ilgimi çeken rivayet ise(herhangi bir yazılı kaynakta ulaşamadım) şöyledir. Büyük İskender MÖ 4. yüzyılda Anadolu’ya geldiğinde farklı Rhododendron türleri ile karşılaşır ve bu bitki çok ilgisini çeker. Çünkü hocası Aristotales tüm bilim dalları(sistematik bilim değil tabiki) ile ilgilendiği gibi botanik bilimine de çok meraklıdır. Büyük İskenderin Anadolu topraklarından Yunanistandaki hocası gönderdiği ilk hediye farklı renkteki Orman Gülü türleri olmuştur.
Kaynaklar
http://www.agaclar.net/forum/calilar/5952.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir