Önceden sonradan

Önceden sonradan

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile iletişimde çok fazla artış meydana geldi. Doğal olarak iletişim kaynakları tek elden yürütülmeye başlandı. Çok öncelere gidelim. Evvel zamandı. İnsanoğlu iletişimini ateşin çıkardığı dumanla, güvercinle, ışık yansıması ile yaparken (bunu yeri gelmişken bi karikatüre büründürelim. ) zaman içerisinde telgraf, mektup, kartpostal gibi iletişim araçları meydana çıkmıştır. Artık iki yönlü iletişim mevcuttur. Fakat teknolojinin bu kadar ilerleyebileceği kimin aklına gelir ki?

Artık mektup, kartpostal gibi yazılarak kurulan iletişim yerini, telefonun büyük ölçüde gelişmesinden dolayı yerini sms, internet üzerinden sms, anlık iletişim kurmaya çalışan cihazlara bırakmıştır. Gel gelelim günümüz iletişimine. Artık kişilerle iletişime geçmek çok kolay. Konuşma içeriklerine bakalım
A : Bugün görüşelim.
B : Tamam olur görüşelim.
A : Benim işim çıktı. Başka zaman görüşsek?
B : Tamam cnm sorun değil. (Gülen Surat – Her nek adar gülen surat olsa da insan bozulur dimi ama)
Bu yukarıdaki örnekte olduğu gibi görüşme planlama kolay, görüşmek kolay, görüşmeyi iptal etmek kolay. İptal edilen görüşmeyi başkasına bildirmek kolay, Başkasının bu görüşmeyi iptal edildiğini anlaması kolay.
Önceden böylemiydi peki? Görüşelim diye önceki haftasonundan haber verilir teee bir sonraki haftasonu için. Ve görüşmeye mutlaka gidilirdi. Eğer ki gidilemedi bu sefer de ciddi bir sebebi olduğu düşünülürdü. Şimdi ise iptal olmuş, tamam olmuş yani. Arkası gelmez. Neden görüşülemedi, acaba ciddi bişi mi? Yada önemsiz bişi mi. Tabi bu biraz da karşı taraftakine verdiğiniz değere bağlı ya. Neyse bu kadar ince düşünen insanlardan birisini tanıyorsanız kaybetmeyin.
İletişim diyorduk. Bu iletişimin aşırı yaygın oluşu, kolay ulaşılabilir oluşu iletişimin sağladığı mutluluğu aza indiriyor. Örnek ilk facebook ile eski arkadaşlarla iletişime geçilmişti. İlk başta ne kadar çok mutluyduk değil mi? Yapılan paylaşımları “beğen” tuşu sayesinde beğenmek demekti mutlu olmak. Artık öylemi? En basitinden çokkk evvelden defalarca kez aradığım France 98 dünya kupası müziği (hani nı, nıııııııııı, nı nıııııııııııı, nı nı, nı nı nınnnııııııııııınıııııııııııııııııı diye devam eden— olmadı sanki link vereyim.https://www.youtube.com/watch?v=bzvfqZGrMf0 0:30 dan itibaren gelen melodi bu video kaldırılmış ne yazıkki. ismini aratıp bulabilirsiniz… ) ni, bulamadığım için çok üzülmüştüm. Ama artık bu yukarıda verdiğim link kadar kolay. Al dinle kardeşim.
Öncesine değiniyorum yine ama olsun. 8 sn lik videolar gönderilmeye başlandığında (not bi kere MMS göndermemişimdir.) herkes o kadar mutlu idi ki. Artık video çek yolla, çek yolla çek yolla…. Çünkü video göndermek, sesin yazıya dökülmesini, görselleştirip, görüntülü birşekilde karşı tarafla iletişime geçmek demekti. Neyse Artık whatsapp diye bir şey geldi. Whatsapp sayesinde kolayca video, resim, müzik, belge bile gönderiliyor. Bu da işin zor olan kısmını devralmak demek.
Basit bi örnek. Bi yerdesiniz arkadaşınızla görüşmeniz gerek. Arkadaşınız olduğu yerde ama siz onu bulamıyorsunuz? Neden adresini bulamıyorsunuz. Kolayı var. Whatsapptan konum gönder kardeş. Hemen gelsin arkadaşın yanına. Nerede eski adres sormalar. (Turgay. Sözüm sana J kampa gittiğimizde bile bile adres sorardın, neden çünkü iletişime geçmeyi çok severdin). İnsanlarla iletişim kurmanın önüne geçiyor, teknolojik değişimlerin telekomünikasyonu ilerletip, insanların birbirleri ile olan iletişimini azalttığını söylemek zor değil. Aynı şekilde kaç kişi birisine mektup yazdı en son. Nadirdir. Mektup değilmiydi, karşı taraftakine ruh halimizi yazı karakterine bağlayarak aktardığımız olay.
Biliyorum yaşlanmış insanlar gibi yazdım ama. Durum bu. İletişimin kolay olması, insan ilişkilerine zarar veriyor, zarar vermekle kalmıyor, Son görülme olayına değinmedim de değineyim. En son görmüşsün. Mavi Tik. Neden cevap yazmadın. Sen benle ilgilenmiyorsun! Ya da Sen beni iplemiyorsun! Veya veya “birader yazıyoz cevap vermiyonuz”… Salla onu ya.. Yazdığıma cevap bile vermedi, deyip insan ilişkilerini negatif yönde etkiliyor.
Sonuç olarak, en azından bir mektup yazabilirsiniz. Bir mektup zor bir şey değildir. Ve emin olun, elinizin alt kısmının kalem tutmaktan ağrıdığını farkedebilirsiniz. Çok fazla yazı yazan birisi değilim ama bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın