Işığın Hızı Aşıldı mı? OPERA Deneyi

Işığın Hızı Aşıldı mı? OPERA Deneyi

CERN Araştırma Merkezinde gerçekleştirilen deneylerde nötrinoların ışığın hızını aştığı anlaşıldı. Peki bu gelişme bilimsel olarak ne ifade ediyor?

Albert Einstein’in 20. Yüzyılın başlarında ortaya koyduğu devrim niteliğindeki özel görelilik kuramı ışık hızının mutlak bir sabit(c) olduğunu ve evrendeki hiçbirşeyin ışıktan daha hızlı hareket edemeyeceğini gösteriyordu. Böylece ünlü E=mc2 formülü ortaya çıkmış ve gözlemciye bağlı olmaksınızın ışığın bir vakum içerisindeki hızı saniyede 299.792.458 metre olarak evrendeki en yüksek hız olarak hesaplanmıştı.OPERA Deneyinde ne oldu?

İsviçredeki CERN Laboratuarlarında gerçekleştirilen OPERA deneyinde, CERNden 730 km uzaklıkta bulunan İtalyadaki Gran Sasso Merkezindeki dedektöre nötrinolar(çok küçük kütleli, atomaltı parçacıklar) gönderildi. Işık, bu yolculuğu 2.4 milisaniyede tamamlarken; nötrinolar 730 kmlik mesafeyi ışıktan saniyenin 60 milyarda biri kadar daha erken tamamladı. Yani ışığın hızı 299.792.458 m/s iken nötrinoların hızı 299.798.454 m/s olarak hesaplandı.

Bu Yeni Buluş Ne anlama Geliyor?

Nötrinoların ışıktan daha hızlı yol aldıkları ispatlanırsa, gündelik yaşamımızda birşey değiştirmeyecek. Kuramsal olarak, Albert Einstein’in hiçbir şekilde çürütülememiş olan Özel Görelilik Kuramı yara almış olacak ve muhtemelen  E=mc2 formülizasyonu sembolik bir hal alacak ve revize edilerek Modern fizikte yeni bir formül kullanılacak.

Neyseki bu durum fizikteki ilk revizasyon değil. Newton, Galileo’nin kuramlarının; Einstein de Newton’ın kuramlarının yenilenmesine vesile olmuştu. Belki de bu gelişmenin hemen ardından OPERA Deneyinin bulgu ve sonuçları sorgulanmaya başlanacak. Görüldüğü gibi bilim okyanusunun keşif kıyıları sonsuz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir