Göztepe Linyitspor maçı ve maç sonrası yaşananlar

Göztepe Linyitspor maçı ve maç sonrası yaşananlar

Tarih 12 Mayıs 2013 Saat 18:00 İZMİR Atatürk Stadı

Göztepe – Tavşanlı Linyitspor maçı başladı. Taraftarlar iyiydi, hava çok güzeldi. Hatta o kadar iyiydi ki Tavşanlı Linyitspor Taraftarlarının açtığı “Keşke böyle karşılaşmasaydık” Pankartı büyük alkış aldı. Göztepe taraftarlarının “Hoşgeldiniz” tezahüratları olayı iyice renklendiriyordu. Daima görmek istediğim bir taraftar grubuyla bir aradaydım. Herşey ne güzel gidiyordu. Arada bir bulutların arkasına saklanan güneş ortamın sıcaklığını alıyor ve daha güzel bir seyir keyfi veriyordu.

1. Yarı bitti. Skor tabelası hala 0-0 olan eşitliği gösteriyordu. Bu maç PTT 1.Lig in son maçı idi. Ve göztepe ve tavşanlı linyit spor küme düşmemek için oynuyordu. 16. Sırada olan göztepe 17. Sırada olan ve küme düşmemek için mutlak kazanmak zorunda olan takım Tavşanlı Linyitspor idi. Bu maç sonunda beraberlik veya galibiyetle birlikte kümede kalmayı garantilecek olan Göztepe, Beraberliği kabullenmiş bir havada futbol oynadı. 2. Yarıda ise fazla gol pozisyonu olmamasına rağmen 85. Dk da Tavşanlı Linyitspor un bulduğu gol tüm herşeyi değiştirmişti. Berabere kalıp kümede kalmayı bekleyen takım artık küme düşecek duruma gelmişti. Futbolcular ne kadar çabalasalar da dk 90 olmuş ve uzatmalardan da ses çıkmayınca GÖZTEPE küme düşen ekip olmuştu. Esas herşey bundan sonra başlıyor.

Küme düşen GÖZTEPE taraftarları, İzmir Atatürk Stadı Koltuklarını kırıp polislerin üzerlerine attılar. Stadı yakmaya çalıştılar. Şeref tribününe saldıran bir taraftarı ise zor durdurdular. Polise büyüj iş düşeceği başından belli idi. Şeref tribünün sağ tarafında kalan kısım neredeyse tüm koltukları kırarak polisin üzerine atıp onların tribüne çıkmasını engellediler. Daha sonra polisin biber gazı kullanması üzerine dağılan gruptan gene bir kaç kişi polise ellerine geçen kırık koltuk parçalarını fırlatmaktan geri kalmadı. Yazık! Bulunduğum kısımdaki bir vatandaşın “Polisin suçu günahı ne, Neden polise atıyorlar o parçaları?” demesi düşündürücü idi. Başından beri savunduğum dostluk üzerine geçmesini övdüğüm bu maç artık taraftarlar sayesinde bir kaosa dönüşmüştü. Maç biter bitmez hemen dağılmadık. Olayların yatışmasını, bitmesini bekleyip öyle çıkmayı düşündük. Bu sırada Tavşanlı Linyitspor taraftarlarının Göztepe Lehine tezahürat yapması da alkış aldı, hatta bir grup o taraftarların da üzerine yürümeye çalıştı. Neyse ki polis önceden tedbir almış, göztepe ve Linyitspor taraftarları arasında geçmişti. Ortalık duruldu. Hatta bir ara sahanın ortasında biber gazından etkilenen basın mensupları, vatandaşlar ve ufak çocukları da gördüm. Cidden çok yazık. Herkesi bir kefeye koymak da istemiyorum. Bunu yapan 3-5 kişi yüzünden masum insanlar acı çekiyor, sahanın ortasına yatıyor, sağlık müdahalesi bekliyor.  Dışarı çıktık. Ve İzmir Atatürk stadına giriş yaptığımız kapıdan çıkmayı düşündük ki. Düşünmez olaydık.

GÖZTEPE taraftarı taşkınlığını polise karşı yapmış, ve poliste bunun karşılığında panzerlerle, gaz bombaları, tazyikli su ile müdahale ediyordu. Herkes bir o yana bir bu yana koşturup kaçacak delik arıyordu. Ne kadar düşündürücü? Bu taraftar hatta kendini bilmeyen 3-5 kişinin bulunduğu bu HOLİGANlık nedir? Küme düşmüş olabilirsiniz, hatta şampiyon olabilirsiniz. Bundan bir kazancınız ne yazık ki olmayacak. Hatta üstüne üstlük heryerde şampiyon oldunuz diye size ekstra para vermicekler ya da küme düştünüz diye sizi hor gözle bakılmıcak. Sadece seyir için gittiğim bu maçta HOLİGANlık tabirini birkez daha gördüm. Polise taş atıp onları geri püskürteceğini sanmak, yada bu polise saldırmanın kümeden düşmenizi değiştirmeyeceğini düşünemeyecek kadar aciz bir durum olmaz, olamaz.

Bu holigan grubun daha sonra sadece polis değil, sefer halinde olan belediye otobüslerine saldırması ise apayrı bir durum. Ellerinde bulunan taşları belediye otobüslerine atıyorlar, araçların yolda hareket edememesine ve ambulansın (büyük ihtimal olaylarda zarar gören yaralı bir vatandaşı taşıyan) sağlık kurumuna hızlıca hareket etmesini engelliyordu. Bu holiganların attığı taş sonucu bir otobüsün camının tamamiyle kırılmasını ve içeride bir kişinin üzerine üşüşen kalabalık bir grubu gördüm. Şüphesiz gelen cisimden dolayı bayılmış yada kanlar içinde kalmıştı. Ne suçu günahı vardı? Alt tarafı yanlış zamanda yanlış yerde olduğundan dolayı bu kişi maddi ve manevi zarar görmüştü. Ayrıca kırılan camlar sadece 1 otobüsün değil 1den fazla otobüsün başına gelmişti. Bu otobüsün içindeki İNSANların günahı ne ? Buna cevap veremezler? Bu holigan gruba bu soruyu yöneltsek dahi cevap alamayız. Çünkü Onlar için GÖZTEPE küme düşmüştü. Tabi canım çok büyük bişi. Bir insanın canına kastetmekten daha büyük bişi ya… Sadece otobüs değil yoldan geçmekte olan bir binek araç – büyük ihtimal kasasında kokoreç köfte tarzı br şeyler satmak için hazırlanmış tezgahı bulunan – bile taşlandı. Şoför durup gitmek arasında kararsızlık yaşadı. Sonra eli mahkum gitti. Ortada kalıp bu çaresizliği izledim. Büyük bir hayalkırıklığı içinde. Aşağı taraftan gelen taraftarlar polisin o tarafı kapattığını, yukarıdan gelen büyük panzerler. Heryer kapanmıştı. Ortalık savaş alanı gibi. Gidecek bir yer yok, kalacak yine bir yer yok. Bu takıma yakışmayan taraftar grupları herşeyi berbat etmişti. Tazyikli sudan baştan aşağı ıslanan gençler sanki dünyayı kurtarmaya çalışmış bir insan edası ile yürüyor, kimileri de hala polislere taş atıcağını düşünerek maça gelirken getirdikleri atkılar ile yüzlerini gizleyip tam bir terörist edası veriyordu. Bu gençlere bu aklı veren kim? Bu hale getiren kim? Hiç mi düşünmediniz o taşı atarken ? Ya birisi yaralanırsa diye. Gece nasıl rahat uyuyacaksınız? Umuyorum bu saldırılardan sonra yaralanan zarar gören birileri olmamıştır.

Polis görevini yapmak istiyor, vatandaş evine otobüsle gidiyor , oradan rastgele geçen kişiler  ulaşmak istedikleri yere gitmek istiyor, ama sağolsun göztepe holigan terörist karışımı olan kişiler takımlarının küme düşmesini onlara yansıtıyordu.

Üzülmüş bir taraftar olabilirsin, bunu yansıtmak istemen de doğal. İnsan doğası gereği kızdığında sevindiğinde mutlaka paylaşcak birilerini birşeyleri arar, Sen neden masum insanların üzerine taş atarak, polise saldırarak bunu yapıyorsun? Cevap vermek isteseler eminim “Takımımız küme düştü, mutlaka bunun acısını çıkartacak birileri lazım, Çünkü çok kızgınız.” Derler.  O zarar verdiğiniz kişiler (polis, vatandaş) sizin ailenizden birisi olsun istermiydiniz ? İstemezdiniz. Ama bu gidişle attığınız her bir taş parçası ile mutlaka ailenizden birilerine zarar vereceksiniz. YAZIK!!! Cidden bu nesli terörist gibi görmek çok yazık. Lanet olsun kümede kalma savaşınıza.

Taraftarlar kadar oyuncular bu kadar üzülüyormudur? Yada sinirlenip birşeyleri parçalıyor mudur? Hayır. Onlarda aldığı paraya bakar, oynadıkları oyunsa kendilerini tatmin ediyorsa oynar, etmiyorsa oynamaz… Aldıkları parayı hakettiğini düşünüyormudur? Düşünüyorduk. Sonuçta 90 Dk bu. Koşuyor terliyor, pas atıyor, şut çekiyor, kurtarış yapıyor. Çok şey yapıyor yahu.

YAZIKLAR OLSUN 12 mayıs 2013 Pazar günü Göztepe – Tavşanlı Linyitspor maç içerisinde ve maç sonrasında bu taşkınlığı çıkaran insanlara…

Bir cevap yazın