Akaryakıtta Self Servis Dönemi

Akaryakıtta Self Servis Dönemi

Akaryakıtta Self Servis Dönemi

Yakın zaman içerisinde Aytemiz Akaryakıt Dağıtım A.Ş.’nin hizmete sunmuş olduğu, akaryakıtta self servis hizmetini aktif hale geçirdi. Ve bu sistem sayesinde, araç sürücüleri kendileri pompa tabancasını araçlarının akaryakıt girişine takarak istedikleri tutarda akaryakıt alabilecekler.

Self Servis Hizmeti ile Akaryakıt alırken dikkat edilmesi gereken kısımlar ise, aracınızın kullandığı akaryakıt türünü bilmekten geçiyor. Örneğin, dizel yakıt kullanan araca benzin konulursa, ya da tam tersi benzinle çalışan motora sahip aracınıza dizel konulursa aracınız bir süre hareket edecek ve sonrasında ise… : ( gerisini düşünmek dahi istemiyorum. Motorun yanması gibi sonuçlar doğurabilecek.

Selfservis benzin
akaryakıtta self servis dönemi

Bununla alakalı olarak aşağıda belirttiğim web sayfasını ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

https://www.messmatic.com/benzinli-arabaya-dizel-yakit-mazot-konulursa-ne-olur/

Varsayımlar üzerinden gitmek istediğimizde; diyelim ki benzinli olan aracınıza farkında olmaksızın dizel yakıt doldurdunuz. Dizel ve benzin yakıtları arasındaki farkları bilmeniz açısından;

Dizel yakıt, yağlı bir yapıya sahiptir.Dizel yakıtlar, benzin gibi buharlaşmazlar.

Dizeller, benzine göre daha ağır yapıdadırlar. (Durumu rakamlarla ifade etmek gerekirse; 1 litrelik dizel yakıt, yaklaşık olarak aynı ölçüdeki benzinden tahmini olarak 119 gr daha ağır gelmektedir.)

Şayet dizel yakıt ile doldurmuş olduğunuz bir benzinli araç deponuz varsa; benzin enjektörleri, almış olduğunuz dizel yakıtı silindirlere gönderecektir. Bu durumda bujiler ateşleme yapar ancak daha fazlası gerçekleşmez. Bunun sebebi, dizel yakıtların iyi seviyede buharlaşma özelliğine sahip olmaması kaynaklıdır. Bujiler, ateşlemeyi sağlayacak herhangi bir şey bulamayacakları için motor çalışmaz.

Konu ile ilgili olarak sorulabilecek olan bir başka soru ise; ”Eğer dizel yakıt, benzinli motorda yanamıyorsa, dizel motorda neden yanmaktadır?”

Dizel motorlar ve benzinli motorlar arasında temel olarak 2 farklılık bulunmaktadır. Bunlar;

1) Dizel motorların bujileri yoktur.

2) Dizel motorlarda, benzinlilere kıyasla çok daha yüksek oranda sıkıştırma gerçekleşmektedir. Dizel motorların havayı sıkıştırma sürecinde, içinde bulunan hava oldukça ısınmaktadır. Dizel yakıt, direkt bu ısınmış olan havanın içine püskürtülür. Bu hava dizel yakıtı hem buharlaştırmaya hem de tutuşturmaya yetecek kadar sıcaktır.

 

Aytemiz’de yapılan self servisin dez avantajının ise araç sahiplerinin hangi tür yakıtı alacağını bilmemesi sonucu araçların yanacağı yönünde ciddi endişelerim var. Umarım bunlardan birisi siz olmazsınız.

Şayet farklı tür akaryakıt aldınız ve ne yapacaksınız?

“Karşılaşılan bu durumdan kurtulmak için, depodaki dizel yakıtın tamamından kurtulmak gerekmektedir. Depodaki dizel yakıtın tamamı boşaltılmalı ve tekrar benzin ile doldurulmalıdır. Sonrasında kontağın çevrilip (marşa basılı tutarken) kısa süreliğine dizel yakıtın, yakıt hortumlarından ve enjektörlerden atılması için beklenilmesi gerekmektedir. Sonrasında motorunuz sorunsuz olarak çalışmaya başlayacaktır.”

Bu self servis olayının ileride yaşanacak birkaç sıkıntısı daha var. Bu tarz self servisi aktif olarak kullanan firmalarda, personelin ihtiyaç fazlası olması nedeniyle, işten çıkarmalar başlayabilir. O kişilerinde evlerine ekmek götürmesi zor hale gelebilir düşüncesindeyim. Düşüncem şu yönde, ilk başta herkese güzel gelen bu sistem sayesinde, yine personel sayısı aynı tutulur, hatta 2-3 yıl bu halde gider. Tüm herkes benzin ya da mazotunu kendisi alır hale geldikten sonra ise bu kişiler, önce yardımcı işlere, sonra biraz daha iyi olanlar (yani müşteriye en hızlı şekilde yardımcı olanlar!) firmada çalışmaya devam ederler. Sonra birer birer, azala azala, hiç kalmazlar. Sadece Mağaza içerisinde kasada bulunan kişiler kalır. Amerikan filmlerinde gördüğümüz, gasp, hırsızlık olayı artık gece yarıları benzinliklerde yaşanır hale gelir. Mahkemelerde yeni hırsızlık olarak, maskeli hırsızlar da yaygın hale gelebilir.

Şayet sizinde, self servis akaryakıtın dezavantajları hakkında düşünceleriniz var ise paylaşmaktan çekinmeyin.

En kısa sürede, Aytemiz isimli firmadan nasıl self servis yakıt alınır konulu bir video çekip burada paylaşabilirim.

—-Bu arada, Aytemiz websitesini de şuraya bırakıyorum. İşlem basamaklarını görebilir, hafiften de olsa fikir sahibi olabilirsiniz. Esen Kalın….

https://www.aytemiz.com.tr/faaliyet-alanlari-hizmetler/istasyonlar-hakkinda/self-servis

Ayrıca: İzmir’de şu anda sadece 1 noktada selfservis akaryakıt alımı var, ilerleyen zamanlarda çığ gibi büyücektir eminim. Bununda ekran görüntüsü şurada dursun. Resme sağ tıklayıp yeni pencerede büyük halini açabilirsiniz. 25 Haziran 2019

 

aytemiz self servis indirimi, aytemiz self servis nasıl kullanılır, aytemiz self servis hangi illerde, aytemiz self servis video, aytemiz self servis reklamı, aytemiz self servis istasyonu İstanbul, aytemiz self servis hangi istasyonlarda, aytemiz self servis fiyat, aytemiz self servis ankara, aytemiz self servis bursa, aytemiz self servis indirim, aytemiz self servis hangi istasyonda, aytemiz self servis nasil kullanılır, aytemiz self servis noktaları, aytemiz petrol self servis, aytemiz self servis nerelerde var,

Bir cevap yazın