2015 KPSS nasıl geçmişti (tuhaf bi anı)

2015 KPSS nasıl geçmişti (tuhaf bi anı)

Yine geldik kpss e. Diğer adı ile kamu personeli seçme sınavı. Yıl olmuş 2015 ben yine kpss e girdim. Adı üstünde kamu personeli olmak hayalim. Ama bi sn bi sn. ben zaten kamu personeli değilmiyim? Evet tabiki de öyleyim. Peki neden bu sınava girme gereği duyuyorum? Çünkü amaç eğitmen, öğretmen olabilmek. Bu kadar saçma bi sistem var ki türkiye’de kamuda çalışıyorsun ama istediğin, mezun olduğun bölümden yana değil. Tabiki de kendi tercihim ama beni bunu seçmeye de sistem mecbur etti.
Neyse gelelim sınava. Sınav günü rahat olur diyerek gene araba ile gideyim dedim. Çünkü 2 oturumlu bir kpss. Birinci bölüm genel kültür genel yetenekten oluşur iken, ikinci kısımda öğretmenlik mesleği ile alakalı sınav var. Arabayı bi yere park ettim diye seviniyordum. Çünkü ege üniversitesinin içerisinde arabaya park yeri bulabilmek zaman zaman zor olabiliyor. Arabadan çıktım, bir kız yaklaştı sınava girip girmeyeceğimi sordu ve ardından ekledi. “Zahmet olmazsa çantam sizin arabanızda kalabilir mi?” “tabiki de” dedim. Arabaya bıraktı çantasını. Espri olsun diye “Kaç paran var çantada?” diye sorarsam kızın azıcık kazandığım güvenini kaybetmeme sebep olabilirdi bu davranışım diye sormadım. Neyse çıkışta sorarım dedim. Sınav bitti. Hafiften zordu ama olsun. Çalışsa idim belki kazanırdım. Arabanın yanına geldiğimde kızcağız oraya oturmuş beni bekliyor. “Sınavın nasıldı?” dedim. “Girmedim” demez mi? “Neden?” “Kimliğim” dedi .. :S şaşırdım. Ardından ekledi “çantada kalmıştı” dedi. Valla ne yalan söyleyim şok olmuştum. Üzüldüm de hani. :/ keşke dedim alternatifler üretmeye çalıştımda beni o kalabalıkta sınava gireceğim yeri baştan söylememe rağmen bulması imkansızdı. Üzerimde telefonda yoktu ki araç kartı arabanın üstünde duruyordu hani bilgiler iletişim falan. :/ bu alternatiflerle de bişi olmazdı. Sonra annesini arayıp ehliyetini getirmesini istemiş. Getirmiş de annesi ama gel gelelim görevliler kabul etmemiş ehliyeti. :/ bu da acaip bişi ya… Ulan üzerinde fotoğraf var, kimlik bilgileri yazıyor, isim soyisim tcno nufüs bilgisi falan. Kan grubu bile yazıyor yani (itiraf edeyim gene de baktım az evvel ne yazıp yazmadığına ) velhasıl kelam. Olan kızın sınavına oldu. Sonrasında belki üzüntüsünü gizlemek için belki de bu davranışının daha fazla incitmesini önlemek için, “zaten çalışmamıştım, bunda da bi hayır vardır” dedi.
Sonrasında sorduğum bi kaç soru ile öğrendim ki celal bayar edebiyat 2015 mezunu imiş. Hayırlısı olsun dedim. Sonra uzaklaştım. Yapacak bişi yok. Ama üzüldüm kıza bea.
Öğleden sonraki oturum ise sınav görevlileri ile birlikte tam bir kaos idi. O hani yeni çıkardılar bu sistemi de. Karekod var kitapçığın üstünde. Onu çıkartıp başka bi kitapçığa yapıştırıyolar falan. Allahım allahım. Sınav başlıcak daha onları çıkaramadılar. Çıkmıyo da meret. Neyse benimki hemen çıktı da. İşim rahat. Ama sınav başladı. Bu görevliler habire soruyor “karekodu alınmayan varmı? Kim var?”. Sınav başlamasına rağmen sınavı başlatmayan gözetmenler bina sorumlusundan yardım aldılar. Sınıfta oldu 5 kişi. İşte sınavın başlamasını isteyen adaylar, başlatmak istemeyen sorumlular, yaşasın Ninja kaplumbaaaalar… sınıfta bi curcuna. O yaşlı kadını da sevmemiştim zaten. Hep o konuşuyo. Başkası uyardı. Sonra biri daha uyardı. E ben durur muyum. Bende uyardım… Görende sanıcak derece yapcaz sınavda… 😛 olsun sınav moduna girmek zor değil.
Eğitim bilimleri sınavı o kadar kolaydı ki. Valla bak bu sınava çalışıp girse idim. Kesin öğretmendim. ÖYT falan unutmuşum… Olsun, seneye bol bol çalışmak lazım. Bu sınavdan 70i geçersem daha ne olsun Belki kurumlar arası geçişte hani zaten çok kontenjan veriyorlar yaa.. bin rakamının binde biri kadar falan… (bilerek böyle yazdım, yani direk bir dersem gözüme az görünür 😛 ) o kontenjana başvururum dedim. Daha ne olsun. 2015 KPSS genel kültür sorularında ise abzürt fakat bilinebilecek sorular sorulmuştu. Özellikle tarih ve vatandaşlık. Sokağa çıkma yasağının olduğu son nüfus sayımı kaç yılında, türklerin kanadı hangisidir, timur dönemi şahların kenti neresidir, liyakat anlamı, kızıl gezegen neresi, Türkmenistan Kırgızistan bunlardan birini soran bi soru vardı, başka da aklıma gelen bunlar, belki biraz çalışmış olsa idim şu an soruları teker teker doğru yanıtları ile öğrenmiştim. Bakalım seneye bizi neler bekliyo olacak. Hayırlısı be gülüm. “Belki şurada güzel bi gelecek vardır” diyerek bitirem…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir