Schadenfreude – Başkasının Acısına Gülebilemek!

Schadenfreude – Başkasının Acısına Gülebilemek!

Schadenfreude – Başkasının Acısına Gülebilemek!

Almanca bir sözcük olan “schadenfreude”, başkasının başına gelen kötü bir durumdan keyif almak, gizli bir sevinç duymak veya kayıtsız kalarak içten içe sevinmek anlamına geliyor.  Kısaca, “bir başkasının acısından zevk almak” da denebilir. Türkçedeki haset kelimesine yakın olsa da kısakançlıktan çok daha ağır bir duygu barındırıyor.

Yapılan birçok bilimsel araştırma, rakip futbol takımlarının taraftarlarının birbirlerine bu hisle yaklaştıklarını gösteriyor. Yani Galatasaray şampiyonluk maçını kaybedince Fenrbahçelilerin buna sevinmesi veya aynı şekilde Fenerbahçenin şampiyonluğu yitirdiği maçtan sonra Galatasaraylıların durumu keyifle karşılamaları gibi. Ancak durum bu kadarla sınırlı değil.

Son yıllarda yapılan beyin taramaları, schadenfreude duygusunun kıskançlıkla birebir ilişkili olduğunu gösteriyor. Bu bulgu, ayrılan veya boşanan  çiftlerin bazı insanları neden içten içe mutlu ettiğini de açıklıyor sanırım. Rekabet duygusu da schaudenfreudeyi besleyen etmenlerden bir tanesi. Özellikle politik kulvarda bunun birçok örneğini görmek mümkün. Gündelik yaşamda schaudenfreudena birçok örneği hatırlamak mümkün.

Düşünsenize, ülkemizde, sınırlarımızda ve komşu ülkelerde hergün onlarca insan ölüyor. Ve Sosyal medyadan, görsel ve basılı medayaya birçok kulvarda bu ölümler için zafer çığlıkları atan, katliamları onaylayan veya içten içe destekleyen milyonlarca insanla birlikte yaşıyoruz. Bu korkunç tablo sadece fikirde kalmayıp ellerinde sopalarla sokağa dökülen kalabalıkların da temel dayanağı olabiliyor. Her ne olursa olsun, birilerinin ölümüne sevinmek ve bu ölümlerden keyif almak sadece psikopatlık ve sosyopatlıkla açıklanabilir. (Roboski’de 34 sivilin veya Hrant Dink’in öldürülmesi olaylarından sonra gördüğümüz katliam seviciliğe şimdi de “Kobane’deki katliama sevinen insanlar katıldı)

Artur Schopenhauer, bu durumla ilgili şöyle bir söz söylemiş: “kiskanclik insancadır, schaudenfreudenin tadini cikarmak ise seytancadır.” İşte bugünlerde bu şeytanlığı Türkiye’de yaşanan çok acı bir olayda bir kere daha görüyoruz. Sanırım bir araştırmanın şu sonucu toplumsal bir hasatlığımızı da açıklıyor: “…kendisine öz saygısı düşük olanlar başkalarına karşı daha fazla schaudenfreude hissi geliştiriyorlar.”

Herkese Schadenfreude hislerinden uzak, sağduyulu insanlarla mutlu bir yaşam diliyorum.

Hı Birde şu videoyu buldum bi izleyin bakalım 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir