Ig Nobel – Absürd Bilim Ödülleri

Ig Nobel – Absürd Bilim Ödülleri

Ig Nobel – Absürd Bilim Ödülleri

Ig Nobel, bildiğimiz, gerçek, nobele alternatif olarak bilim ödüllerinin verildiği bir oganizasyondur. Ancak bu organizasyon, gerçek nobelden faklı olarak popüler, ilginç, dünya bilimine çok da birşey katmayacak, gülünç ve saçma bilimsel çalışmalara verilen bir ödüldür. Yani bilimselliğinden çok mizah yönü ön plandadır. Birçok yorumcu tarafından “Nobel’in bir parodisi” olarak tanımlanmaktadır. Ben de kendimce “Absürd Bilim Ödülleri” olarak Türkçeleştirdim.

Adını İngilizcede, “bayağı, sıradan, kalitesiz” anlamlarına gelen “Ignoble” sözcüğünden alıyor. Hem vermek istediği mesajı içermesi hem de okunuşunda “nobel” sözcüğünü kullanması çok zekice. Ig Nobel ödülleri her yıl eylül ayında “Annals of Improbable Research” adlı bilimsel mizah dergisinin temsilciliğinde Harvard Üniversitesi’nde gerçekleşen etkinliklerle “insanları önce gülümseten hemen ardından da düşündüren” bilimsel çalışmalara veriliyor. Yapılan değerlendirmelerde ödüller, bilime farklı bakış açıları getiren, hayal gücünü en iyi şekilde kullanan ve insanların bilime, tıbba ve teknolojiye ilgi duymalarını sağlayacak çalışmalara veriliyor. 1991 yılından buyana gerçekleşen bu bilim etkinliği her yıl 10 farklı alandan araştırmacıya ödüller dağıtıyor ve kazananlara herhangi bir para ödülü verilmiyor. Yani amaç sadece eğlenmek hem de bilimsel olarak.

Özetleyecek olursam, Ig Nobel ödülleri, Science veya Nature gibi dergilerde yayınlanan ve içerik olarak çok ağır konuları ele alan bilimsel araştırmalara alternatif olarak herkesin anlayabileceği seviyedeki ilginç ve eğlenceli bilgileri ödüllendiren bir etkinliktir. Bu içerikteki etkinliklerin -genellikle sıkıcı bulunan- fen ve matematik gibi dersleri sevdirme ve bu alanlara ilgi duyulmasını sağlama konusunda çok etkili olacağını düşünüyorum. Özellikle, pozitif bilimleri çocuklara sevdirebilirsek onlar sınırsız hayal güclerini ve yaratıcı düşünme becerilerini zaten kullanacaklardır.

Ig Nobel 2014 Ödüllerinden birkaçı

Fizik Ödülü: Yerde duran bir muz kabuğu ile ayakkabı; Muz kabuğu ile yer arasındaki sürtünme miktarını hesapladıkları için Japon bilim insanları Kiyoshi Mabuchi, Kensei Tanaka, Daichi Uchijima ve Rina Sakai aldı.

Nörobilim Ödülü: Yedikleri ekmekarası beslenmenin içinde İsa Mesih’in yüzünü görenlerin beyinlerinde nasıl bir etki olduğunu inceleyen Çinli ve Kanadalı bilim insanları Jiangang Liu, Jun Li, Lu Feng, Ling Li, Jie Tian ve kang Lee aldı.

Ekonomi Ödülü: Avrupa Birliği ülkelerinin fuhuş, yasadışı uyuşturucu satışı, kaçakçılık ve yasal olmayan başka yollarla büyüyen bütçelerini ele alan Italya Milli İstatistik Kurumu aldı.

Daha Fazla örnek için: http://listelist.com/ig-nobel-odulleri/
Daha detaylı bilgiler için:http://www.improbable.com/ig/

Atom bombasını üreten bilim insanlarına inat güldürürken düşündüren Nasreddin Hoca Bilimini seviyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir