Erkekler Evlenmekten Neden Korkar?

Erkekler Evlenmekten Neden Korkar?

Erkekler Evlenmekten Neden Korkar?

 

1. Özgürlüklerini kaybedeceklerini düşünürler. Her bekar erkek özgürdür, hürdür, istediğini alır, istediğini yer içer, rahattır. Bekar hayatındaki alışkanlıkların devam etmeyeceği düşüncesinden dolayı evlenmek istemez. Ama evlenince bağlanacağı bir yer olması onları engeller. Ve evlilik fikri bağımsızlığını etkileyeceği için cazip gelmez.

 

2. Hayat Tarzını değiştirmek istemez. Yeni bir ev, yeni bir yaşam tarzı, yeni bir düzene geçmek istemezler. Örneğin masasının üstü dağınık ise yine dağınık kalmasını ister. Tabi evlilikte de böyle bir durum söz konusu olamayacağı için evlilik fikrine yanaşmak istemezler…

 

3. Bir diğer sebep ise Kayınvalide… Erkeklerin çoğu kayınvalideleriyle iyi ilişki kuramaz ve kaynanasına ısınamadığından dolayı evliliğe yanaşmaz. Peki neden kaynana? Çünkü kız tarafı daima “Annem şöyle diyor, annem böyle düşünüyor” tarzında konuşmaları kaynana ile damat arasındaki ilişkinin kötü yönlü olmasına yol açmaktadır.

 

4. Sorumluluk: Erkekler bekar iken daha rahat davranırlar. Rahat kalmalarının sebebi “Nasıl olsa param olmasa bile sorumluluğunu üstleneceğim birileri yok. Kendime bakabilirim” diye düşünmektedir. Bu yüzden evlenmenin getirebileceği yeni sorumluluklar vardır. Evin gıda alışverişi, Faturaların ödenmesi, Ev kirasını ödemek için önceden başka bir bekar ile yaşıyorsa ikiye bölünmesi evliyken ise üstüne binecek olan maddi sorumluluk… Bunlar erkek için biraz sıkıntı yaratmaktadır. Aynı şekilde buna benzer diğer sorumluluklar da yüklendiğinden dolayı erkekler evlenmekten korkar. Çünkü bekar hayatında tek başına yaşadığı için parasını istediği gibi harcamaktadır. Ama evlenince artık işler değişir ve parasını kendi için değil evliliği için harcamaya başlar. Bu da onun özgürlüğünü kısıtlayan etkenlerden biridir.

 

5. Erkeklerin büyük bir korkusu da partneriyle olan ilişkisidir. Daha önceleri moda olan görücü usülü evlenen erkekler, evlendiklerinde düşündükleri şey “acaba doğru kişimi?” dir. Bu da onların kabuslarla dolu bir evlilik düşüncesine sürüklemektedir. Aynı şekilde partnerin yemek bilip bilmemesi, ya da ilişkisinde yaşayacakları sıkıntılarda partnerin bazı olayları alttan alıp almayacağı, son sözü kimin söyleyeceği önemli etkenlerdendir. Doğal olarak her erkek bir anne yani bir kadın tarafından büyütülmektedir. Anne çocuğu için en ince ayrıntıları bile düşünürken, zevcesi olacak kişi ona bunu yapmazsa diye kuşkuları olmaktadır. Bu kuşkularda evlilikten dolaylı olarak korkmalarına sebep olmaktadır. Electra kompleksi olarak bilinen 4-6 yaş arasındaki çocuklar annelerini babalarından kıskanırlar, çünkü annelerine aşıktırlar. Bu yüzden annelerini babaları ile paylaşmak istemez, babasının annesinin yanına gelmesinden bile rahatsız olurlar. Bunun en büyük yansıması da evlilikte uygun eş seçimine kadar dayanmaktadır. Çünkü anneye zamanında aşık olmuş olan erkek çocuklar, eşlerininde annesi gibi olmasını ister, Annesi gibi olmayacaksa eğer evlilikte olmasın diyerek evlilikten korkarlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir